Kalosze i gumowce. Zabezpieczenie przed wodą i nie tylko

W przypadku prac, w których mamy do czynienia z większą wilgotnością oraz ilością wody również obuwie należy odpowiednio dobrać do potrzeb. Tradycyjne obuwie wykonane ze skóry i tkanin, również wzmocnionych nie zawsze zapewniają skuteczną ochronę. By chronić stopę i inne części nogi przed wodą, materiał powinien posiadać odpowiednia strukturę a obuwie stosowną budowę i wygląd. Najczęściej w takie potrzeby wpisują się kalosze nazywane często również gumowcami.

Nieprzepuszczalna dla wody i innych cieczy warstwa zapewnia komfortową pracę. Wraz z podeszwą tworzą najczęściej jednolitą strukturę, która izoluje również od podłoża. Jest to ważne również ze względu na samo podłoże, którym może być ziemia, ściółka leśna lub podłoga. Wykorzystuje się to w wielu zawodach, między innymi związanymi z pracami leśnymi, gospodarstwami wodnymi, rybnymi oraz w pracach rolnych. Bardzo często pojawiają się tam i inne zanieczyszczenia oraz zabrudzenia. Przed nimi również należy zabezpieczyć stopę i nogę. Rozwiązania sięgają często przed kolano. Stosunkowo sztywna struktura takich kaloszy zapewnia również ochronne przed urazami mechanicznymi. Dotyczy to między innymi przebić oraz przecięć. Może to być spowodowane przez stosowane narzędzia lub gałęzie i inne wystające, ostre elementy. Część z takich kaloszy może mieć wzmocnione przednie elementy obuwia a dodatkowo mogą zostać dodatkowe ocieplone. Ten element jest szczególnie przydatny w okresie jesiennym i zimowym. Podnosi to komfort wykonywanych czynności i skraca czas ich wykonywania. Równie przydatne stają się specjalne ściągacze, które są spotykane w kaloszach. Z racji swoich właściwości tego rodzaju obuwie okazuje się bardzo skuteczne w przypadku obecności sypkich i drobnych produktów jak chociażby piasek, zboże i innych im podobnych. Nie wnikają one wówczas między elementy obuwia a jego wysokość stanowi dodatkowe zabezpieczenie.

W wielu przypadkach również i sama podeszwa została odpowiednio wyprofilowana do potrzeb rozmaitych zadań. Antypoślizgowy materiał pozwala na pewne przemieszczanie się po terenie. Kalosze ochronne spełniają również odpowiednie normy, które w ich przypadku obejmują PN EN ISO 20345:2012.